Deniz İkbal, Diş Hekimi, Nişantaşı, Nişantaşı Estetik Diş Hekimliği, Nişantaşı Estetik Diş Hekimleri, Nişantaşı Estetik Diş Hekimi, Nişantaşı İmplant, Nişantaşı İmplant Fiyatları, Nişantaşı İmplant Fiyatları 2023, Nişantaşı Diş Protez, Nişantaşı Ortodonti, Nişantaşı Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Nişantaşı Diş Tedavileri, Nişantaşı Kanal Tedavisi, Nişantaşı Çocuk Diş Hekimi, Nişantaşı Diş Eti Tedavileri, Nişantaşı Sporcu Diş Hekimliği

Nişantaşı Sporcu Diş Hekimi, Nişantaşı Sporcu Diş Hekimleri, Nişantaşı Sporcu Diş Kliniği için DENİZ İKBAL İLHAN Özel Diş Kliniğinden randevu alabilirsiniz.

Sporcular spor hayatları boyunca pek çok kez darbelere maruz kalır. Bu darbeler sıklıkla ağız bölgesinde meydana gelir. Spor kazaları sonucunda oluşan darbeler belirli bir direnci aşar ise travma oluşur ve yaralanmalara sebebiyet verir. Spor kazalarında çene yüz bölgesindeki yaralanmaların çoğunluğunu dental yaralanmalar oluşturur. Yapılan araştırmalarda spor yaralanmaları içerisinde dental yaralanmaların oranı oldukça yüksektir. Ağız bölgesine gelebilecek darbeler çene kemiği ve dişlerde yer değişiklikleri veya kırılmalara neden olabilir. En sık görülen travma vakaları yakın dövüş sporları, futbol, basketbol, kayak ve raket-sopa kullanılan spor dallarıdır.

Spor kazalarında yaralanma en çok üst çenede olur ve genellikle üst kesici dişlere zarar görür. Bununla birlikte dento-alveolar yapılarda yaralanmalar, yüz kemiklerinde kırıklar bunlardan bazılarıdır. Spor aktivitelerinde oluşan bu türlü kazaları engellemek ve kişileri travmadan korumak için üretilen apareylere ‘ağız koruyucusu – koruyucu dişlik’ denir.

Ağız koruyucuları (koruyucu dişlikler – sporcu plakları), travma sonucu meydana gelebilecek diş kırıklarını, dil-dudak ve yanak yaralanmalarını engeller. Ön bölgeden alınan darbelerde ön dişleri alt çeneye gelen darbelerde ise posterior dişleri korur ve çene kırıklarını azaltır.

İdeal bir ağız koruyucu-koruyucu dişlik dişlere kolayca uyumlandırılabilmeli, yeterli koruma sağlayabilmeli, yırtılmaya karşı dirençli, kokusuz-tatsız olmalı, nefes almayı zorlaştırmamalı, kolay temizlenmelidir.

3 çeşit ağız koruyucusu vardır;

1) Standart Ağız Koruyucular – Koruyucu Dişlikler:

Hazır olarak satılan çeşitli büyüklükleri olan genellikle PVC bazlı materyallerden oluşur.

2) Isıt-Isır Yöntemi İle Hazırlanan Koruyucular:

Termoplastik bir materyal ile hazırlanan koruyucu plaklardır. Zamana bağlı olarak uyumu ve adaptasyonu azalır bu nedenle kullanım ömrü kısadır.

3) Model Üzerinde Kişiye Özel Hazırlanan Koruyucular (Custom Made):

Diş hekiminiz tarafından ağız içi ölçüleriniz alınır. Alınan ölçüden model elde edilir. Hazırlanan modele göre yaklaşık 5 mm kalınlığında yumuşak essix plağı hazırlanır. Bu yöntem ile hazırlanan diş/ağız koruyucu ağız koruyucu kişiye özeldir ve en çok tavsiye edilen, en çok kullanılan ağız koruyucu türüdür.